مقبره سرباز گمنام ایران تاریخی ایرانی

مقبره سرباز گمنام: ایران تاریخی ایرانی سارایوو نمایشگاه نمایشگاه بوسنی و هرزگوین نمایشگاه کتاب سارایوو

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی تحلیل نوسان بازار سکه و ارز

گر چه ظاهرا بانک مرکزی دیگر بازار آزاد ارز را به رسمیت نمی‌شناسد و معاملات آن ممنوع هست، ولی در جریان همین بازار قیمت دلار تا ۶۸۰۰ تومان پیش رفته و سکه را نیز ب

تحلیل نوسان بازار سکه و ارز

تحلیل نوسان بازار سکه و ارز

عبارات مهم : بازار

گر چه ظاهرا بانک مرکزی دیگر بازار آزاد ارز را به رسمیت نمی شناسد و معاملات آن ممنوع هست، ولی در جریان همین بازار قیمت دلار تا ۶۸۰۰ تومان پیش رفته و سکه را نیز به دنبال خود کشانده و تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت خورده هست. تحلیلگران بازار ارز معتقدند اکنون وقت آن است که بانک مرکزی مسیر ارزی را عوض کردن داده و بازار ارز را به رسمیت بشناسند.

به گزارش ایسنا، حدود دو ماه از اجرای سیاست تازه ارزی گذشته است و نشانه بر این بود تا گردش ارزی از سوی صادرکننده و واردکننده به سامانه یکپارچه نظام ارزی (نیما) انتقال یافته شود، از این رو جهت ارز نرخی مشخص تعیین شد و دلار ۴۲۰۰ تومان قیمت خورد. قرار بر این بود تا هرگونه معامله ای فقط براساس قیمت اعلامی بانک مرکزی انجام شود، از این رو تمام معاملات در بازار ممنوع و قاچاق محسوب شده است و دیگر صرافی ها حق خرید و فروش ارز ندارند و تنها راه فعالیت آنها سامانه نیما اعلام شد.

اما این تمام ماجرا نبود و در همین دو ماهی که این مقررات مورد نیاز الاجرا شده است بازار ارز به فعالیت خود ادامه داد، هر چند به گونه ای غیرشفاف دلار و سایر ارزها در حال معامله بوده هست. این در شرایطی اتفاق می افتد که در ظاهرا ماجرا تمام صرافی های بازار روی ویترین های خود اعلام کردند که خرید و فروش ارز طبق اعلام بانک مرکزی ممنوع است و معامله ای انجام نمی شود، در حالی که در واقعیت اینگونه نیست و به طور مخفیانه معاملات در حال انجام هست. در این بازار که قیمت دلار از حدود ۲۰ فروردین یعنی زمانی که سیاست تازه ارزی دولت به مرحله اجرا درآمد و دلار را رسما ۴۲۰۰ تومان اعلام کردند، قیمت مورد معامله حدود ۶۰۰۰ تومان بوده و تا قیمت بالاتر نیز پیش رفته است به طوری که در روزهای اخیر نوسان شدت یافتن شد و دلار به ۶۸۰۰ تومان رسیده هست. به دنبال تحولات قیمت ارز بازار سکه که رابطه مستقیمی با قیمت دلار دارد در نوسان قرار گرفته و رکورد تاریخی قیمت هر سکه تاکنون ثبت شد و هر قطعه تمام بهار آزادی تا دو میلیون و ۵۰۰ تومان قیمت خورده است.

جریان اخیر بازار ارز موضوعی است که در گفت وگو با کامبیز افسری – تحلیلگر بازار ارز- مورد بررسی قرار گرفت. همان طور که از ابتدای اجرای سیاست تازه ارزی کارشناسان اقتصادی و ارزی اعتقاد بودند، این تحلیلگر بازار ارز نیز تاکید دارد که تصمیم گیری جهت کنترل بازار عجولانه و غیرهدفمند بود و از همان ابتدا مشخص بود که نمی توان بازار ارز را به یکباره و در تصمیمی دستوری و غیرکارشناسی کنترل کرد و در نهایت به گونه ای پیش نخواهد رفت که نتیجه مطلوبی به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به این که در مدت اخیر با وجود ممنوعیتی که جهت معاملات بازار آزاد اعلام شد، مشاهده می شود که تزریق ارز در بازار صورت می گیرد تا مانع از نوسان شدید آن شود، گفت: ولی در هر حال حجم اسکناس دلار محدود بوده و به گونه ای نیست که بتوان ارقام قابل ملاحظه ای را در سامانه نیما و جهت واردات صرف کرد و بخشی را جهت پاسخ به نیاز بازار غیررسمی تخصیص داده شده است داد.

این تحلیلگر بازار ارز ادامه داد: اکنون در شرایطی قرار داریم که به وقت اعلامی مدیر جمهور آمریکا که چندی پیش از برجام خارج و جهت اعمال تحریم های مجدد علیه کشور عزیزمان ایران وقت تعیین کرده بود نزدیک می شویم. در این شرایط به طور حتم احتمالات و انتظارات از آینده ارزی خود عاملی جهت جنبش بازار می شود. در عین حال که عده ای در مدت گذشته منتظر مانده بودند تا اوضاع بازار مشخص و در نهایت تقاضای خود را تامین کنند، ولی اکنون وقت آن رسیده که ارز مورد نیاز خود را تامین کنند از این رو زیاد کردن تقاضا در بازار رخ داد، آیا که در هر صورت تمام نیازها در سامانه نیما یا تعریف نشده و یا پاسخگوی حجم مورد نیاز نیست.

وی به جریانی دیگر در رابطه با سامانه نیما و واردکنندگان اشاره کرد. آن طور که افسری توضیح داد با تخصیص داده شده است ارز ۴۲۰۰ تومانی و اختلاف فاحش آن با بازار آزاد که به بیش از ۲۰۰۰ تومان می رسد راهی جهت واردکنندگان باز شده است که از طرق متفاوت از رانتی که می تواند ایجاد شود استفاده می کند، در عین حال که این نحوه تخصیص داده شده است ارز موجب واردات بی رویه خواهد شد.

اما پیشنهاد این تحلیلگر بازار ارز این است که باید بانک مرکزی بازار ارز را به رسمیت شناخته، فضا را جهت فعالیت صراف ها باز کرده و روال معمول را پیش ببرد، آیا که اینگونه دستوری عمل کردن نتیجه مطلوبی نداشته، قیمت ها قابل کنترل نیست و در ادامه اثر خود را در بازارهای متفاوت نشان خواهد داد.

پیش از این نیز کارشناسان اعلام کرده بودند که شرایط موجود ارزی نمی تواند چندان پایدار بوده و در نهایت موجب تاثیرپذیری بازارهای متفاوت خواهد شد، از این رو باید شرایط موجود با تغییراتی همراه شده است و جریان ارزی به گونه ای دیگر کنترل شود.

تحلیل نوسان بازار سکه و ارز

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | نوسان | کنترل | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs