مقبره سرباز گمنام ایران تاریخی ایرانی

مقبره سرباز گمنام: ایران تاریخی ایرانی سارایوو نمایشگاه نمایشگاه بوسنی و هرزگوین نمایشگاه کتاب سارایوو

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اصولگرايان«اخلاق» را باختند

انتخابات هیات رئیسه مجلس در حالی به آخر رسید که فراکسیون امید توانست به رغم تمام بداخلاقی های سیاسی و جوسازی هایی که به وسیله دلواپسان در داخل و خارج مجلس در جر

اصولگرايان«اخلاق» را باختند

اصولگرايان«اخلاق» را باختند

عبارات مهم : امنیت

انتخابات هیات رئیسه مجلس در حالی به آخر رسید که فراکسیون امید توانست به رغم تمام بداخلاقی های سیاسی و جوسازی هایی که به وسیله دلواپسان در داخل و خارج مجلس در جریان بود، ۵ کرسی در هیات رئیسه مجلس به دست آورد و اگر بدعهدی فراکسیون ولایی نبود، به طور حتم ریاست مجلس را نیز به دست می آورد. ولی به عقیده بسیاری از تحلیلگران پرسشها سیاسی این انتخابات داخلی غیر از ۵ کرسی هیات رئیسه دستاوردهای با ارزش دیگری نیز جهت جریان اصلاحات به همراه داشت. از جمله این دستاوردها نمایش قدرتی بود که دلواپسان را مات و مبهوت خود کرد.

اصولگرايان«اخلاق» را باختند

جریان دلواپس که از چندین روز قبل انتخابات هیات رئیسه به وسیله رسانه های خود بر طبل پیروزی می کوبیدند هنگامی که با رای بالای فراکسیون امید مواجه شدند چاره ای ندیدند جز اینکه پا بر روی اخلاق گذاشته و تنها جهت تصاحب ۲ کرسی نواب رئیسه دست به ائتلافی بزند که تا پیش از این آن را نهی می کردند. هر چند این ائتلاف هم جهت جریان پایداری هیچ دستاوردی نداشت ولی پرسشها زیادی را جهت افکار عمومی روشن ساخت تا با ماهیت مدعیان اصول اخلاقی زیاد آشنا شوند

. اطراف این عنوان «آرمان» با احمد مازنی نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس شورا و عضو فراکسیون امید به گفت وگو پرداخته که در ادامه می خوانید.

انتخابات هیات رئیسه مجلس در حالی به آخر رسید که فراکسیون امید توانست به رغم تمام بداخلاقی های سیاسی و جوسازی هایی که به وسیله دلواپسان در داخل و خارج مجلس در جر

عملکرد فراکسیون امید را چگونه ارزیابی می کنید و آیا این فراکسیون توانسته است تا به امروز مطالبات ملی را آنگونه که انتظار می رفت پیگیری نماید؟

ابتدا باید یک مساله را در خصوص فراکسیون امید توضیح دهم.فراکسیون امید تنها بخشی از لیست امید است که در مجلس حضور دارد و تمام افرادی که در لیست امید بودند جز فراکسیون امید نیستند. بعضی از این افرادی که در لیست امید بودند به محض ورودشان به مجلس مواضع متفاوتی گرفتند و خط خود را عوض کردن دادند و فراکسیون مستقلین را تشکیل دادند.

بنابراین اینکه بعضی می گویند اکثریت مجلس را فراکسیون امید تشکیل می دهد درست نیست. فراکسیون امید نسبت به دو فراکسیون دیگر اکثریت را دارد ولی این اکثریت به حدی نیست که بتواند در بعضی از تصمیمات کلان کشور به تنهایی تاثیرگذار باشد و پرسشها کشور را حل کند. در وقت حیات مرحوم آیت ا… هاشمی به عنوان کمیته تعامل خدمت ایشان رسیدیم و گفتیم قرار است جناب عارف را به عنوان نامزد ریاست مجلس معرفی کنیم. ایشان فرمودند این کار را بکنید یا رای می آورند یا رای نمی آورند. اگر رای آوردند که چه بهتر ولی اگر رای نیاوردند مردم متوجه می شوند که دفعه بعد به تعداد بیشتری از نفرات معرفی شده است به وسیله جریان اصلاحات رای دهند. به نظر من مردم باید در جریان این عنوان قرار داشته باشند تا انشاءا… در مجلس بعد ما شاهد حضور نمایندگان یکدست، اصیل، اخلاق مدار و اعتقاد به حرکت اصلاحی کشور باشیم.

ارزیابی شما از انتخابات هیات رئیسه مجلس چیست و آیا فراکسیون امید از نتیجه حاصله از این انتخابات رضایت دارد؟

اصولگرايان«اخلاق» را باختند

این بار دوم بود که جناب عارف با علی لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه مجلس به مسابقه پرداختند در سال 95 هم فراکسیون امید به همین اجماع رسید که دکتر عارف را به عنوان نامزد ریاست مجلس معرفی کند و در آن سال جناب عارف با 103 رای کرسی ریاست مجلس را به لاریجانی واگذار کردند. ولی اینبار انتخابات هیات رئیسه از این جهت از اهمیت خاص ای برخوردار شد ک جریان هایی در داخل و خارج مجلس تلاش می کردند اینطور وانمود کنند که اعضای فراکسیون امید بسیار منفعل شده است و ریزش زیادی نسبت به قبل داشته اند و از این رو فراکسیون امید قادر نخواهد بود در انتخابات هیات رئیسه تاثیرگذار باشد.

این جریان ها تلاش داشتند اینطور القا کنند که در صورتی که فراکسیون امید قصد داشته باشد شخصی را جهت ریاست مجلس معرفی کند به طور حتم دو اتفاق خواهد افتاد. اتفاق اول اینکه جناب عارف زیاد از 70 رای نخواهد آورد و به ریاست نخواهد رسید و اتفاق دوم اینکه شانس به دست آوردن دو نایب رئیسی را هم این فراکسیون از دست خواهد داد در نتیجه علی مطهری و پزشکیان نیز از نواب رئیسی خواهند افتاد. ولی در برابر اتفاقی که افتاد این بود که جناب عارف که در سال 95 103 رای آورده بودند اینبار 114 رای در مرحله اول آوردند و در مرحله دوم بعد از اینکه حاجی بابایی به رغم تاکید قبلی بر عدم کناره گیری هنگامی که به نفع علی لاریجانی کنار رفتند، جناب عارف 123 رای را به خود تخصیص داده شده است داد.

انتخابات هیات رئیسه مجلس در حالی به آخر رسید که فراکسیون امید توانست به رغم تمام بداخلاقی های سیاسی و جوسازی هایی که به وسیله دلواپسان در داخل و خارج مجلس در جر

بنابراین ثابت شد فراکسیون امید نه تنها ریزش نداشته هست، رویش هم داشته و در بحث نواب مدیر باز علی رغم سخنان قبلی که از فراکسیون ولایی ها شنیده شده است بود این فراکسیون با مستقلین ائتلاف کردند و ضمن اینکه با تلاش فراوان توانستند علی لاریجانی را در کرسی ریاست مجلس نگه دارند، 2 نواب مدیر را هم مشترکا معرفی کردند که موفق نشدند دو نایب رئیسی را به دست آورند.در سطوح دیگر نیز فراکسیون امید به لطف الهی موفق شد 3 کرسی دیگر را نیز به دست آورد در نتیجه مردها وکیلی، رحیمی و یوسف نژاد نیز از فراکسیون امید به هیات رئیسه مجلس راه یافتند و اگر تلاش بیشتری در فراکسیون امید صورت می گرفت به طور قطع نفرات بیشتری از امید می توانستند به هیات رئیسه راه بیابند.

تا ظهر روز قبل انتخابات بحث هایی در رسانه ها مطرح بود مبنی بر عدم ائتلاف فراکسیون ولایی با فراکسیون مستقلین و سخنگوی فراکسیون ولایی با قاطعیت اعلام کرد اگر قرار به ائتلاف باشد با امید ائتلاف می کنیم نه با مستقلین ولی در عصر روز سه شنبه خبری منتشر شد مبنی بر ملاقات حاجی بابایی و علی لاریجانی، آیا این ملاقات نشانه ای بر یک زد و بند سیاسی میان مستقلین و پایداری نبود؟

واقعیت همین است که اشاره کردید یعنی متاسفانه این زد و بند اتفاق افتاده هست. باز باید با کمال تاسف به این توصیه اشاره کنم که ما امروز شاهد این واقعیت هستیم که عهدشکنی از جانب کسانی رخ می دهد که مدعی اخلاق مداری و پایبندی به اصول و ارزش ها هستند به طوری که گویا عهدشکنی جزئی از اصول و ارزش به حساب می آید در صورتی که وفای به عهد از مواردی است که در اسلام به آن بسیار تاکید شده است و یکی از نشانه های انسان مومن وفای به عهد است.

اصولگرايان«اخلاق» را باختند

سال گذشته ائتلافی بین 3 فراکسیون صورت گرفت و لیست مشترکی مشخص شد ولی در روز انتخابات دیدیم که بعضی از دوستان اصولگرا خارج از لیست ائتلاف به صورت انفرادی خودشان را نامزد کردند و بعضی از آنان رای هم آوردند. این بار هم علی رغم آنچه که مدعی بودند مبنی بر ایستادگی تا آخر انتخابات، در لحظه ای حساس میدان را به نفع دیگران خالی کردند و نتوانستند ایستادگی کنند. راجع به آنچه که فراکسیون اصولگرایان ولایی گفته بودند مبنی بر ائتلاف با امید، باید اشاره کنم که در نهایت با نشانه به دست آوردن کرسی نایب رئیسی و با امید ساقط کردن آقای مطهری و پزشکیان از این جایگاه با مستقلین معامله کردند که البته به نشانه خود نرسیدند. در واقع این انتخابات یک باخت بزرگ اخلاقی جهت دوستان اصولگرا به همراه داشت.

آقای عبدالرضا حیدری گفتند بعد از شنیدن خبر مذاکره مذکور با آقای حاجی بابایی تماس داشتند و او تاکید داشته ائتلافی در کار نیست و تا آخر می ماند. آیا فراکسیون این احتمال را نمی داد که این یک تکنیک سیاسی باشد و با برنامهریزی دقیق تری وارد عرصه شود؟

ما در چارچوب صداقت در این عرصه وارد شدیم و به حرف و وعده های دوستان ولایی اعتماد کردیم. اعضای فراکسیون امید در عین سیاست ورزی تلاش دارد در چارچوب صداقت و اخلاق مداری دیگران تعامل داشته باشد و در برابر نیز همین انتظار دارد طرف برابر نیز همین طور واکنش‌ها کند. من هم هنگامی که خبر مذاکره بین حاجی بابایی و لاریجانی راشنیدم به او گفتم شما تا آخر هستید و اگر دو نایب رئیسی را بگیرید کنار نمی روید ایشان قاطعانه جواب دادند خیر من تا آخر هستم و این جواب را به جناب عارف نیز گفته بودند که تا آخر خواهند ماند ولی در عمل واکنش‌ها دیگری از خود نشان دادند. به نظر من ارزش ندارد که تنها جهت اینکه از صندلی پایین جهت یکسال به صندلی بالایی رفتن، انسان اخلاق را زیر پا بگذارد.

به نظر شما این بدعهدی و عدم پایبندی به گفتار چه بازتابی در نزد افکار عمومی و جامعه خواهد داشت؟

نظر افکار عمومی را باید در جامعه دید و شنید.به طور قطع این نوع رفتارها تاثیر خوبی در جامعه ندارد. من هم به عنوان یک نماینده که مدت هاست در این جمع زندگی و کار می کنم با دیدن چنین رفتارهایی حال خوبی پیدا نمی کنم. درست نیست که هر کسی و در هر جایگاهی، از یکسری اصول اخلاقی سخن بگوید و در مرحله عمل که می شود پا روی تمام آن اصولی بگذارد که پیش از این مدعی آنان بوده است.

به نظر شما آیا این رفتارهای خارج عرف در حال حاضر تبدیل به یک واکنش‌ها عادی در سیاست و جامعه نشده است؟

ما از این قبیل رفتارها کم ندیده ایم.در قضیه برجام از همان شروع این دوستان سخن از شکست برجام می گفتند و این حرف ها ادامه داشت تا روزی که ترامپ از برجام خارج شد و این دوستان آن ماجری آتشبازی در مجلس را راه انداختند و همچنان این گونه رفتارهای افراطی را از خود به نمایش می گذارند. اکنون هم در خصوص بعضی لوایح رفتارهای دلواپسانه از خود نشان می دهند و تلاش دارند با چنین رفتارهایی کار خود را پیش ببرند و در آخر هم با بداخلاقی خود در انتخابات هیات رئیسه نمونه ای دیگر از روش کاری خود را به نمایش عموم گذاشتند. به طور قطع این رفتارها را مورد تایید افکار عمومی قرار نخواهد گرفت و مردم چنین رفتارهایی را نخواهند پسندید.

یکی از اتهاماتی که دشمن های علیه کشور ما بارها مطرح کرده اند حمایت از تروریسم هست. دلواپسان هر بار لایحه مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس مطرح شده،مواضعی اتخاذ کرده اند و رفتارهایی از خود نشان داده اند که دشمن های آن را به عنوان دلیلی بر حمایت کشور عزیزمان ایران از تروریسم برشمرده و از این عنوان به عنوان حربه ای علیه کشور عزیزمان ایران در جامعه ملل استفاده می کنند.ارزیابی شما از چنین تصویر العمل هایی چگونه است؟

دوستان پایداری و ولایی این استنباط را دارند که چون آمریکا مقاومت اسلامی لبنان و مقاومت فلسطین را در فهرست تروریست ها قرار داده بعد اگر ما به معاهده ای بپیوندیم که با تامین مالی تروریسم مبارزه می کند یعنی پا گذاشتن بر روی آرزوی بزرگ های انقلاب در حمایت از مقاومت لبنان و فلسطین. در صورتی که لیست تروریسم و گروه های تروریستی را ما بر اساس تعریف شرکت ملل می پذیریم نه آنچه که آمریکا می گوید و دوم اینکه ما شرکت و گروهی را تروریسم می نامیم که شورای عالی امنیت ملی کشورمان تروریسم بودنش را تایید کند.

فهرست آمریکایی ها با فهرست اروپایی ها و شرکت ملل تفاوت دارد. به طور مثال از نظر آمریکایی ها شرکت منافقین به عنوان تروریسم آشنا نمی شود ولی این شرکت در فهرست شرکت ملل و بعضی کشورها به عنوان شرکت تروریستی آشنا شده است هست. این برداشت سطحی بعضی از مردها است و اگر قرار باشد بر اساس همین برداشت سطحی ما عضو این معاهده نشویم بعد بهتر است عضو هیچ کنوانسیونی نشویم و حتی از شرکت ملل و آژانس انرژی اتمی هم خارج شویم چون قادر نیستیم با دنیا تعامل کنیم. در واقع اینگونه رفتارها از نوعی لمپنیسم و پوپولیسم پیروی می کند.

در ماه های گذشته بحث نارضایتی از دولت و عملکرد مدیر جمهور بازتاب های زیادی در محافل و به خصوص اینترنت داشته است اخیرا نیز ما شاهد تصویر العمل جمعی از بازیگران و صورت های معروف به دعوت مراسم افطاری مدیر جمهور بودیم. علت گسترش این نارضایتی ها در چیست؟

بخشی از این واکنش‌ها ناشی از عملیات روانی مخالفان دولت است و بخش دیگر آن به علت شعارهایی است که در وقت انتخابات بیان شده است و همچنان محقق نشده هست. ولی علل محقق نشدن شعارها باید دقیق بررسی شود و مشخص شود مردم چه انتظاری داشتند که برآورده نشده هست. در ضمن باید بررسی شود که آیا اصولا دولت اقدامی در خصوص تحقق وعده های خود داده انجام داده است و نتیجه نگرفته و چه مانعی بر سر راه تحقق داهداف دولت بوده هست. و یا اینکه تنها این وعده ها خاص وقت انتخابات بوده هست. به طور نمونه بخشی از جامعه همچنان پیگیر مساله حصر هستند و انتظار دارند دولت همانطور که در وقت انتخابات گفته بود این مساله را پیگیری و حل و فصل کند. جهت ما هم همچنان این عنوان پرسش است و این نقد را به مدیر جمهور داریم که به عنوان مدیر شورای امنیت ملی چه اقدامی در این خصوص انجام داده هست. باید مردم بدانند که اختیارات مدیر جمهور محدود است و با اینکه مدیر شورای عالی امنیت ملی هستند ولی این شورا اعضای دیگری هم دارد که صاحب نظر و تاثیرگذار در تصمیمات این شورا هستند. مساله حصر در شورای عالی امنیت ملی روی داده و این انتظار از آقای روحانی می رود که اعلام کند یک جلسه شورای امنیت ملی را به این عنوان تخصیص داده شده است داده ولی اعضا به این عنوان رای ندادند.

اینطور وظیفه مردم هم مشخص می شود و متوجه می شوند در گزینش خود اشتباه نکرده اند آیا که مدیر جمهور در این خصوص و در حد اختیارات خود اقدام کرده ولی نتیجه نگرفته هست. علت دیگر نارضایتی از عملکرد دولت این است که آقای روحانی ارتباط خود را با بدنه رای و پایگاه اجتماعی خود قطع کرده هست. مردم انتظار داشتند آقای روحانی مانند همان وقت انتخابات به جامعه نزدیک باشد و ارتباط خود را حفظ کند ولی این اتفاق نیفتاد و بعد از اینکه آقای روحانی بار دیگر به قدرت رسید روز به روز این ارتباط میان دولت و مردم کمرنگ تر شد. در این میان نخبگان و شخصیت های اجتماعی و فرهنگی جامعه انتظار داشتند این ارتباط همچنان دوام داشته باشد حتی اگر شده است از طریق وزارتخانه های مربوطه مثل وزارت فرهنگ یا وزارت علوم. ولی اکنون این ذهنیت به وجود آمده که تنها در ایام انتخابات چنین ارتباطاتی وجود دارد. در عین حال انتظار داریم مطالبات خود را با حضور در مراسم مدیر جمهور مطرح می کردند و رد دعوت مدیر جمهور به این شکل زیاد برازنده جامعه فرهنگی و هنری نبود.

در وقت دولت اصلاحات، دولت با چالش های متعددی مواجه بود و مردم هر لحظه منتظر بودند تا مدیر دولت با صراحت پرسشها را با مردم در میان بگذارد ولی این اتفاق رخ نداد. به نظر شما وقت آن نرسیده که مدیر جمهور به طور براق با مردم سخن بگوید و موانع پیش روی اهداف خود را با مردم در میان بگذارد؟

در وهله اول باید گفت که تفاوت زیادی وجود دارد بین دولت اصلاحات و دولت تدبیر و امید. آقای روحانی یک سیاستمدار اصولگرای معتدل هستند که با جریان اصلاحات ائتلاف کرده اند و از رای این جریان استفاده و به قدرت رسیده اند طبیعی است که امکان چانه زنی و تعامل با ارکان قدرت و شخصیت های اصولگرایی را زیاد دارد. اعتقاد من این است که مدیر جمهور به مراتب خیلی زیاد از مدیر دولت اصلاحات پرسشها را با مردم در میان گذاشته اند و زیاد از وقت صحبت ها و به خصوص در وقت انتخابات پرسشها گسترده ای را با مردم در میان گذاشتند و در بعضی از موارد با هجمه های زیادی هم مواجه شدند.

به نظر من اگر آقای روحانی اینگونه پرسشها اختلافی را به جای مطرح کردن از طریق تریبون، از طریق تعامل پیگیری می کردند هم به نفع امنیت ملی بود و هم به نفع حرکت اصلاحی تدریجی در جامعه بود. ما از روحانی انتظار نداریم به طور علنی در صحبت های خود بگوید ما می خواستیم کاری را انجام دهیم و فلان شخص یا فلان ارگان جلوی ما را گرفت. این حرکت ها به طور قطع به امنیت ملی آسیب خواهد زد.

اما انتظار داریم به طور مثال در عنوان حصر اقدامی انجام بدهند و دبیر شورای امنیت ملی اعلام کند که مدیر شورا چنین موضوعی را به رای گذاشت و رای نیاورد. به هر حال اعضای شورای امنیت ملی که کارمند آقای روحانی نیستند. اعضای شورای امنیت ملی از روسای قوا، نیروهای مسلح، بعضی وزارتخانه و غیره تشکیل تشکیل شده است است و هر کدام صاحب رای و نظر هستند و به طور کل یک مجموعه ترکیبی است که بخشی از این اعضا نظرشان با نظرات مدیر شورای عالی امنیت تفاوت دارد.

آرمان

واژه های کلیدی: امنیت | انتخابات | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs