مقبره سرباز گمنام ایران تاریخی ایرانی

مقبره سرباز گمنام: ایران تاریخی ایرانی سارایوو نمایشگاه نمایشگاه بوسنی و هرزگوین نمایشگاه کتاب سارایوو

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری هنگامی که کسی پزشکی را گزینش کرد باید مسئولیتش را بپذیرد / قائم مقام وزارت بهداشت راجع به پرونده کیارستمی

قائم مقام وزارت بهداشت با اشاره به تفاوت اعلام خطای پزشکی با تعاریف موجود، گفت: بعضی عوارض، ناخواسته هستند که به دنبال اقدام پزشکی اتفاق می افتند که قابل آینده

هنگامی که کسی پزشکی را گزینش کرد باید مسئولیتش را بپذیرد / قائم مقام وزارت بهداشت راجع به پرونده کیارستمی

قائم مقام وزارت بهداشت راجع به پرونده کیارستمی: هنگامی که کسی پزشکی را گزینش کرد باید مسئولیتش را بپذیرد

عبارات مهم : جراحی

قائم مقام وزارت بهداشت با اشاره به تفاوت اعلام خطای پزشکی با تعاریف موجود، گفت: بعضی عوارض، ناخواسته هستند که به دنبال اقدام پزشکی اتفاق می افتند که قابل آینده نگری و پیشگیری نیستند. بعضی خطاها قابل پیشگیری هستند و تقصیر پزشکی یا سوء واکنش‌ها حرفه ای با نیت تعمدی انجام می شود که ممکن است بعضی کارها مورد نیاز انجام نشود و یا بعضی کارها که مورد نیاز نیستند، انجام شوند.

هنگامی که کسی پزشکی را گزینش کرد باید مسئولیتش را بپذیرد / قائم مقام وزارت بهداشت راجع به پرونده کیارستمی

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از وبدا، دکتر ایرج حریرچی در مراسم سالگرد زنده یاد عباس کیارستمی در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی، گفت: در بسیاری از اتفاقات حوزه سلامت از وزارت بهداشت انتظار حل آن پرسشها را داریم در صورتی که وزارت بهداشت، ناظر کلی است و شرکت نظام پزشکی مسئول نظارت بر 3 نوع عارضه پزشکی است.

وی یادآور شد: وزارت بهداشت به هیچ عنوان اختیار پیگیری به پرونده های پزشکی را ندارد و بر اساس قانون، شرکت نظام پزشکی مسئولیت پیگیری به اشتباهات انتظامی و دادگاه خاص پیگیری به جرایم پزشکی در قوه قضاییه و پزشکی قانونی که در آن کمیسیونهای پزشکی و افراد تربیت شده است به وسیله این شرکت حضور دارند، مسئولیت پیگیری به پرونده های پزشکی را دارند.

قائم مقام وزارت بهداشت با اشاره به تفاوت اعلام خطای پزشکی با تعاریف موجود، گفت: بعضی عوارض، ناخواسته هستند که به دنبال اقدام پزشکی اتفاق می افتند که قابل آینده

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد پرونده کیارستمی بیان کرد: نظرات کارشناسی دادگاه خاص پیگیری به جرایم پزشکی و شرکت پزشکی قانونی کشور به قاضی ارائه می شود و وی حکم را صادر می کند و در هر موردی اگر شاکی یا متشاکی به رای اعلام شده است اعتراضی داشته باشند و پرونده در کمیسیون 11 نفره که من هم یکی از اعضای این کمیسیون هستم، بررسی می شود و نتیجه آن به سه قاضی با حداقل سابقه 15 ساله اعلام خواهد شد.

دکتر حریرچی اضافه کرد: در پرونده مرحوم کیارستمی در شرکت نظام پزشکی، خانواده وی شکایتی نداشتند ولی به علت مطالبه افکار عمومی، وزیر بهداشت به عنوان مدعی العموم درخواست پیگیری کردند. ابتدا حکم آن در هیات انتظامی اعلام شد ولی محکوم پرونده که دکتر معالج زنده یاد کیارستمی بود، به عنوان محکوم اعلام شد که به رای صادر شده است اعتراض کرد.

قائم مقام وزارت بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت اختیاری جهت صدور احکام پرونده های پزشکی ندارد، افزود: وزارت بهداشت نمی تواند مشخص کند که یک دکتر تخلف کرده یا مبرا است و این تصمیم گیری در اختیار شرکت نظام پزشکی، قوه قضاییه و شرکت پزشکی قانونی کشور است.

هنگامی که کسی پزشکی را گزینش کرد باید مسئولیتش را بپذیرد / قائم مقام وزارت بهداشت راجع به پرونده کیارستمی

وی یادآور شد: وزیر بهداشت از مسئولان سازمانهای نظام پزشکی و پزشکی قانونی درخواست کرد تا مراحل طی شده است پرونده مرحوم کیارستمی بیان و توضیحات ارائه شود ولی ما در اعلام رای صادر شده است بر علیه یک فرد، مگر با تشخیص و دستور قاضی، معذوریت داریم و نمی توانیم قبل از اعلام رای، شخص حقیقی را به عنوان محکوم اعلام کنیم.

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مرحله نخست بیماری مرحوم کیارستمی، گفت: ایشان به دنبال احساس ضعف و بی حالی و بر اثر کم خونی با توصیه دوستان خود و بدون مشورت گرفتن از ما به یکی از پزشکان مراجعه کرده بود ولی اگر با ما مشورت می کرد مراحل دیگری طی می شد و بر اساس پروتکل های احتیاطی و پیشگیرانه، تصمیمات دیگری اتخاذ می شد و به صورت خاص مورد پیگیری قرار می گرفت.

قائم مقام وزارت بهداشت با اشاره به تفاوت اعلام خطای پزشکی با تعاریف موجود، گفت: بعضی عوارض، ناخواسته هستند که به دنبال اقدام پزشکی اتفاق می افتند که قابل آینده

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: هنگامی که یک فرد دکتر خودش را گزینش می کند باید مسئولیت آن گزینش را بپذیرد و البته حق شکایت هم دارد ولی عمل جراحی اول ایشان با عوارض همراه بوده و باید کارها بیشتری جهت مرحوم کیارستمی انجام می شد و بیمار باید آمادگی زیاد و حمایت های پزشکی و غیرپزشکی بیشتری داشتند.

وی اضافه کرد: جهت زنده یاد کیارستمی تشخیص داده شد که با توجه به پولیپ روده بخشی از روده ایشان باید جراحی شود ولی بعد از عمل لاپاراسکوپی، بعضی عوارض ظاهر می شود و از 17 اسفند 94 تا 20 اسفند، بیمار با افت فشار خون و هموگلوبین که یکی از شاخص های اندازه گیری غلظت خون هست، روبرو بوده و جهت رد خون ریزی داخل شکم، مورد عمل جراحی دوم قرار می گیرد و عمل جراحی در این موارد به دو علت انجام می شود یا اینکه فرد دچار اختلالات انعقادی(بر اثر مصرف دارو و یا مغز استخوان یا بیماری های جدید) است و یا در رگ ها اختلال ایجاد شده است است.

هنگامی که کسی پزشکی را گزینش کرد باید مسئولیتش را بپذیرد / قائم مقام وزارت بهداشت راجع به پرونده کیارستمی

دکتر حریرچی یادآور شد: در پیگیری ها و در اکثر مواردی که عمل جراحی اول مورد بررسی قرار گرفته، مشخص شده است که خطای ناشی از جراحی اول وجود نداشته و بر اساس جزییاتی که در پرونده وی موجود است دادگاه اعلام کرده که عمل جراحی دوم با تاخیر انجام شده است و علت عوارض بعدی، تاخیر در جراحی بوده است.

وی یادآور شد: التهاب کیسه صفرای بدون سنگ در افرادی که عمل جراحی و یا خوابیدن های طولانی مدت دارند، ممکن است پیش بیاید که جهت مرحوم کیارستمی چنین التهابی پیش آمد و جراح دوم، عمل جراحی درستی را انجام داده است و بعد متوجه شدند که در ناحیه فوقانی سمت راست صفرا و تحتانی سمت چپ، عفونت وجود دارد که در عمل جراحی، سوراخ حالب تشخیص و ترمیم شده است است.

دکتر حریرچی تاکید کرد: اوضاع مرحوم کیارستمی بعد از عمل کیسه صفرا نامناسب بود و شب 13 فروردین 95 که این خبر را به ما دادند، آمادگی اخبار بد را داشتیم ولی به سرعت به دکتر فاضل و دکتر ظفرقندی اعلام کردیم و کارها بسیار خوبی تا قبل از عزیمت ایشان به فرانسه انجام شد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به وقت عزیمت مرحوم کیارستمی به فرانسه، یادآور شد: علیرغم مخالفت های وزارت و وزیر بهداشت و پزشکان معالج مرحوم کیارستمی، ایشان تصمیم گرفت که جهت ادامه روند درمان خود به فرانسه مراجعه کند و ما زمانی که ایشان در فرودگاه بود از آن خبردار شدیم و وزیر بهداشت هم بعد از پرواز ایشان، از عزیمت به فرانسه آگاهی یافت و در آن زمان، با سفیر کشور عزیزمان ایران در فرانسه و رییس ایرانی انجمن پزشکان و فرانسه تماس گرفتیم و ایشان چندین بار مرحوم کیارستمی را ویزیت کرد.

وی ادامه داد: مرحوم کیارستمی به بیمارستان میانگین رو به اوج در رشته اورولوژی که تقریبا خوشنام بود مراجعه کرد ولی جهت ایشان در آن شرایط، بیمارستان مناسبی نبود و کارها درمانی جهت ایشان انجام شد ولی از پرونده پزشکی ایشان در فرانسه، هیچ اطلاعی نداریم.

دکتر حریرچی با بیان اینکه همکار ما که جهت درمان مرحوم کیارستمی با وی صحبت کرده بودیم، ساعت 4 بامداد خبر فوت ایشان را به من داد، اضافه کرد: شب قبل از فوت، مرحوم کیارستمی حال عمومی نسبتا خوبی داشته و شام میل کرده و فیلم تماشا کرده بود و ایشان، تحت درمان ضد انعقاد بود و نیمه شب به طور ناگهانی، خونریزی پیدا می کند و علیرغم انجام کارها درمانی متعدد، فوت کرد.

قائم مقام وزارت بهداشت از فاصله زمانی تعویض پزشکان معالج مرحوم کیارستمی به عنوان یکی از تخلفات اثبات شده است در شرکت نظام پزشکی یاد کرد و گفت: اینکه دکتر معالج اجازه گرفته و درمان را به دکتر دیگری واگذار می کند و یا شرط بگذارد که اگر عارضه ای ظاهر شود، درمان بیمار به دکتر دیگری سپرده می شود، قابل توجیه نیست ولی از نظر ما، بخشی از پرونده مرحوم کیارستمی مربوط به عزیمت ایشان به فرانسه است ولی شرایط می توانست به طوری پیش برود که این مرحوم نیاز به عزیمت به فرانسه نداشته باشد.

وی قضاوت در حوزه پزشکی را مربوط به لحظه و شرایط زمانی تصمیم گیری بیان کرد و افزود: تشخیص دکتر در وقت مورد نظر اهمیت دارد و تلاش شده است که پیگیری های انجام شده است نیز بر این مبنا باشد.

دکتر حریرچی راجع به بیانات بهمن کیارستمی مبنی بر حضور خود در روند پیگیری به پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی، گفت: بنده به عنوان نماینده وزیر بهداشت در کمیسیون حدود 30 نفره اولیه که رسمی هم نبود، حضور داشتم که بررسی های فشرده ای را انجام دادیم و دادستان انتظامی را متقاعد کردیم که وزیر بهداشت به عنوان مدعی العموم شکایت کند و بعد از آن نه در شرکت نظام پزشکی نه در کمیسیون بدوی پزشکی قانونی و در تجدید نظر حضور نداشتم و در تجدید نظر دوم حاضر بودم.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: یکی از ضعف های مهم قانون در شرایط فعلی این است که تولیت نظام سلامت که باید با وزارت بهداشت باشد و افکار عمومی هم از آن پاسخ می خواهد و در دوره فعلی نیز خود را مکلف به پاسخگویی به افکار عمومی و مطبوعات می داند، کمترین اختیار را دارد و اختیارات ما نظارت و برخورد با موسسات و مراکز بهداشتی و درمانی است و اختیاری را نداریم که بر اساس حکم، فردی را از فعالیت پزشکی منع کنیم.

وی با اشاره به وظایف شرکت نظام پزشکی، بیان داشت: بر اساس قانون، شرکت نظام پزشکی از منتخبان صنف و عنصرهای حکومتی تشکیل می شود و رییس این شرکت نیز بعد از گزینش از سوی پزشکان و در مجمع عمومی این سازمان، با حکم رییس جمهور وقت منصوب می شود و بخش عمده ای از نظارت بر این سازمان، درون بخشی و چند درصد باقی مانده از طریق نهادهای نظارتی انجام می شود.

دکتر حریرچی ادامه داد: وزارت بهداشت به جز در انتخابات شرکت نظام پزشکی، اختیار قابل توجهی در این شرکت ندارد و پزشکی قانونی نیز زیر نظر قوه قضاییه اداره می شود و وزارت بهداشت وظیفه قانونی پیگیری پرونده پزشکی زنده یاد کیارستمی را ندارد ولی به علت مطالبه افکار عمومی، اقدام به پیگیری های جانبی می کنیم.

قائم مقام وزارت بهداشت در خصوص پرسش یکی از حاضران مبنی بر اینکه عدم حضور مسئولان نظام پزشکی ارتباطی با برگزاری انتخابات این شرکت دارد، گفت: رییس فعلی شرکت نظام پزشکی، کاندیدای دوره بعدی نیستند و از علت عدم حضور آنها اطلاعی ندارم.

وی در آخر یادآور شد: گزینش دکتر و جراح به وسیله مرحوم کیارستمی و با توصیه دوستان ایشان انجام شد ولی عمل جراحی اول بدون هیچ مشکلی، انجام شده است و بعد از آن، عوارض خونریزی به وجود آمده و اول فرض شده است که این خونریزی ها ناشی از مصرف داروهای ضد انعقادی و یا عدم مقاومت مورد نیاز مغز استخوان بوده و بعد به علت وخامت شرایط، عمل جراحی بعدی جهت لخته های خون انجام شده است و بعد از کنترل خونریزی، التهاب کیسه صفرا رخ داده و بعد از مشخص شدن حالب و پرسشها روده مجاور، عمل جراحی نهایی انجام شده است است.

واژه های کلیدی: جراحی | پزشکی | پرونده | بهداشت | بهداشتی | کیارستمی | عمل جراحی | عمل جراحی | وزارت بهداشت | عباس کیارستمی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs